eStudent Logo
Kako umjetna inteligencija funkcionira u praksi - predavanje profesora Horvatića

Kako umjetna inteligencija funkcionira u praksi - predavanje profesora Horvatića

Autor: Paula Anić, 09. 12. 2020.

U srijedu 2. prosinca 2020. jedan od timova u studentskoj udruzi eSTUDENT,  Popularizacija znanosti, organizirao je predavanje u sklopu projekta Znanost za sve. Gost predavanja bio je izv. prof. dr. sc. Davora Horvatića poznat po tome što se bavi popularizacijom znanosti među mladima. 

Profesor Horvatić na PMF-u predaje na kolegiju Simboličko programiranje, a prije pandemije koronavirusa često je organizirao predavanja i izvan fakulteta gdje je okupljenima na neformalan način odgovarao na popularna pitanja u fizici, primjerice o umjetnoj inteligenciji. Od njenog začetaka, brojni su podijeljeni oko njezinog potencijalnog rezultata – mogućnosti da nas roboti zamjene i preuzmu nam poslove.

Upravo umjetna inteligencija iz perspektive sinergije znanosti bila je tema predavanja profesora Horvatića, točnije naglasak na interdisciplinarnost unutar timova. Takvim timovima lakše polazi pod rukom implementirati algoritme pomoću kojih oni mogu djelovati u obrascima koji nalikuju ljudskom ponašaju. Profesor je istaknuo kako je za takve timove ključno da budu što raznovrsniji što se tiče disciplina u kojima su obrazovani odnosno da to budu interdisciplinarne skupine.

„Bitnije je da postoji tim sastavljen od matematičara, fizičara i programera koji dobro barataju svojim znanjem nego jedna osoba koja nema toliko znanja u sve tri discipline,“ rekao je profesor Horvatić. Kroz cijelo predavanje provlačila se i tema dobrog poznavanja baza podataka, njihova šira upotreba kao i važnost matematičke analize te statističke matematike. 

Umjetna inteligencija u praksi

Temelj svake dobre upotrebe umjetne inteligencije je algoritam koji će uređaju „objasniti“ što treba raditi. Tako profesor Horvatić spominje primjer aplikacija koje prepoznaju je li na fotografiji hrana, zgrada ili osoba te kojeg je spola i dobi ta osoba sve pomoću algoritama.  

Drugi primjer upotrebe koju je profesor spomenuo je „treniranje“ uređaja veoma osvijetljenom pa zatim manje osvijetljenom fotografijom. To je samo jedan od načina koji u kombinaciji s pravim algoritmima donosi bolje prepoznavanje razlika između fotografija. Dugoročno to dovodi do mogućnosti izrade noćnih fotografija.

Profesor Horvatić okupljenim studentima naposljetku je savjetovao da se počnu baviti programiranjem koliko god im se to na prvu činilo kompliciranim. „Za početak nije potrebno puno. Imate puno jeftinih online  tečajeva s kojima možete naučiti osnove nakon kojih je lako dalje nadograđivati svoje znanje,“ rekao je. S obzirom na to da živimo u vremenu kad sve više toga postaje digitalno, jedino rješenje je uhvatiti se u koštac s time.  

Ako želiš saznati više informacija o samoj Udruzi ili sličnim projektima, posjeti našu web stranicu ili društvene mreže, Facebook, Instagram i LinkedIn, a ako ne želiš propustiti novosti koje eSTUDENT donosi u novoj akademskoj godini, pretplati se na naš newsletter

Ostale objave

07. 02. 2024.

Kako dekorirati svoj životni prostor na studentskom budžetu

Donosimo nekoliko savjeta kako poboljšati svoje okruženje

06. 02. 2024.

PwC je iduće odredište STARTERovog projekta Izlet na buduće radno mjesto!

Pwc je iduće odredište STARTERovog projekta Izlet na buduće radno mjesto, broj mjesta je ograničen!

31. 01. 2024.

Budi što želiš, dođi i TI na karneval!

Saznajte koji hrvatski gradovi organiziraju karnevalske povorke i osigurajte si dobar provod u veljači.

31. 01. 2024.

It Starts With You: zašto uvijek zadatak kojem je rok u ponoć predam u 23:59?

Često odgađamo izvršavanje zadataka do zadnje minute. Je li uzrok tome lijenost, nedostatak samodiscipline ili je možda nešto potp...

Postani članom Udruge putem pristupnog procesa koji se odvija jednom godišnje!

Prijavi se na naš newsletter i među prvima saznaj za studentska natjecanja, projekte i ostale studentske pogodnosti :)

Strateški partneri