eStudent Logo
Kako pronaći radno iskustvo i ispuniti životopis kad krećeš od nule

Kako pronaći radno iskustvo i ispuniti životopis kad krećeš od nule

Autor: Ana Ljubičić, 15. 04. 2022.

Studenti često slušaju savjete kako napisati dobar CV, ali gotovo nitko ne priča o tome što onda kada u njega nemamo što napisati? 

Diploma nam često nije dovoljna da konkuriramo na tržištu, čak i na studentskom. Teško je dobiti posao i ostvariti iskustvo bez iskustva. Zvuči bizarno, zar ne?

No, ako ne znaš otkud krenuti, ali si spreman ispuniti svoj životopis te ponuditi svom budućem poslodavcu nešto da se istakneš u moru prijava, prati sljedeće korake:

1.   KORAK: Sudjeluj na konferencijama i na predavanjima

Poslodavac često želi vidjeti barem minimalan pokazatelj tvog interesa prema struci, a u tome bi ti mogle poslužite potvrde o sudjelovanju na različitim konferencijama i predavanjima. Nerijetko će ti za to biti dovoljna samo internetska mreža i volja za slušati i naučiti nešto novo. Ako si na početku svoga puta prema poslu iz snova sramežljiv, ne brini, nećeš morati sudjelovati javnim nastupom.

Pravi primjer za to su predavanja koje ti omogućuje upravo eSTUDENT mreža, poput Financial Week, Karijerni aerodrom, Mozak voli zdravo i mnoga druga. Prijave su slobodne i ne zahtijevaju nikakvo prethodno znanje. 

Naravno, možeš krenuti i od internetskih stranica vlastitog fakulteta i studentskog zbora na kojima ćeš sigurno pronaći priliku za sebe, ali i istražiti druge studentske udruge koje ti nude pregršt zanimljivih i korisnih mogućnosti.

I da, čak i to ide u životopis i nosi težinu.

2.   KORAK: Sudjeluj na radionicama

Sada kad si već iskusio kako to izgleda kada nešto slušaš i učiš, vrijeme je i da se okušaš na jednoj od radionica. Za većinu ti također ne treba prethodno iskustvo. Tamo ćeš imati priliku sakupiti i poneki soft skill što je izrazito važno za napisati u životopis jer je to nešto što ti fakultet ne može uvijek pružiti.

Soft skillove poput sposobnosti kritičkog razmišljanja, timskog rada i napredne komunikacije je teško dokazati kad ih samo navedemo u životopisu, no poslodavac će itekako cijeniti kad ćeš ih imati poduprete potvrdom s radionice.

I ovakvu vrstu prilika ćeš pronaći na stranicama eSTUDENTa i možda ćeš baš ti biti jedan od onih koji će, primjerice, sudjelovati na Izletu na svoje buduće radno mjesto. No, posluži se i primjerima iz prvog koraka.

Za sve one koje vole putovati, savršena su prilika Erasmus + radionice. Otputuj u neku drugu državu na par dana ili tjedana, upoznaj nove prijatelje i stvori vještine. Vjeruj da će poslodavac tu hrabrost posebno cijeniti.

3.   KORAK: Stvori hard skills – i to besplatno!

Niti jedan fakultet ili smjer nije savršen i ne nudi nam sve ona znanja i vještine koje želimo savladati ili smatramo da su nam potrebna za tržište rada. Također, nismo svi u mogućnosti plaćati skupe sate i tečajeve. 

Tu nastupaju besplatni internetski tečajevi svih vrsta i usmjerenja. Puno toga što te zanima možeš pronaći na stranicama poput Coursera, Udemy i edX, koji ti čak nudi besplatna predavanja s najboljih svjetskih fakulteta, primjerica s Harvarda, Berkleya i MITa. Nakon što završiš tečaj možeš odlučiti želiš li platiti potvrdu svoga znanja, cijene se kreću oko 20-ak dolara, no dovoljno je i da navedeš novi skill u svoj životopis.

Također, Google garaža ti nudi u potpunosti besplatne tečajeve digitalnog marketinga.

Taj potez će zaista dokazati tvoj budućem poslodavcu da se trudiš znati više i da te tvoja struka zanima i izvan diplome.

4.   KORAK: Prijavi se na natjecanje

Nekoliko klikova na Google-ovoj tražilici i doći ćeš do pregršt natjecanja za studente, koja ne samo da će ti osigurati odličnu stavku u životopisu, već će te i većina nagraditi novčanim nagradama i prilikom da osobno upoznaš važne osobe iz tvoje struke.

Ako te to zainteresiralo i  još nisi čuo za LUMEN natjecanja, bilo to Engineering, Business, Data science ili Development, odmah istraži te mogućnosti i pripremi se sljedeće godine prijaviti na jedno od njih. 

To je prije svega izvrsna prilika da iskoristiš sve svoje nove hard ili soft skillove prikupljene na prethodnim koracima.

5.   KORAK: Volontiraj i uključi se u studentsku udrugu

Ništa ti ne pruža relevantno radno iskustvo bez studentskog ugovora i već dobivenog posla kao volontiranje u studentskim udrugama i organizacijama.

Uključiti se u jednu od njih je idealna prilika razviti se u studenta s radnim navikama i razvijenim osjećajem odgovornosti prema obavezama. Ako će nešto dokazati tvojem budućem poslodavcu da se ne vodiš isključivo novcem, već da imaš i intrinzičnu motivaciju i ljubav prema struci, to je volontiranje.

Svaki fakultet ima barem nekoliko udruga koja se bave temama koje bi te mogle zanimati i popločiti ti put prema savršenom radnom mjestu. Samo se trebaš malo informirati i uvjeravamo te da ćeš pronaći bar nešto za sebe. A ako si pratio prethodne korake, nema razloga da upravo tebe ne izaberu na regrutacijama.

I dok će ti neke udruge pružiti sate u volonterskoj knjižici, neke će ti čak omogućiti i potvrdu o jednogodišnjem radnom iskustvu (čitaj eSTUDENT).

 Ima li što bolje za životopis od toga?

6.       KORAK: Uživaj na svom putu razvoja u boljeg studenta, zaposlenika, ali i osobe. Tko zna gdje te koji korak može odvesti. 

Saznaj više!

O ostalim blogovima i događajima u Udruzi više pročitaj na našem webu, zaprati nas na Facebooku, Instagramu i Linkedinu te se pretplati na newsletter i ne propusti novosti koje ti donosimo!

Ostale objave

07. 02. 2024.

Kako dekorirati svoj životni prostor na studentskom budžetu

Donosimo nekoliko savjeta kako poboljšati svoje okruženje

06. 02. 2024.

PwC je iduće odredište STARTERovog projekta Izlet na buduće radno mjesto!

Pwc je iduće odredište STARTERovog projekta Izlet na buduće radno mjesto, broj mjesta je ograničen!

31. 01. 2024.

Budi što želiš, dođi i TI na karneval!

Saznajte koji hrvatski gradovi organiziraju karnevalske povorke i osigurajte si dobar provod u veljači.

31. 01. 2024.

It Starts With You: zašto uvijek zadatak kojem je rok u ponoć predam u 23:59?

Često odgađamo izvršavanje zadataka do zadnje minute. Je li uzrok tome lijenost, nedostatak samodiscipline ili je možda nešto potp...

Postani članom Udruge putem pristupnog procesa koji se odvija jednom godišnje!

Prijavi se na naš newsletter i među prvima saznaj za studentska natjecanja, projekte i ostale studentske pogodnosti :)

Strateški partneri