logo
 Utjecaj svjetlosti na razvoj mediteranske arhitekture

Utjecaj svjetlosti na razvoj mediteranske arhitekture

Autor: Dora Ivančić, Apr 23, 2025

Svjetlost je vidljivo elektromagnetsko zračenje u rasponu valnih duljina od 380 do 780 nm koje ljudsko oko razlikuje kao boje, od ljubičaste s najmanjom do crvene s najvećom valnom duljinom. Ona dolazi iz različitih izvora koji mogu biti prirodni (Sunce, Mjesec, zvijezde) ili umjetni (električne žarulje, LED rasvjeta, reflektori).

Sunce kao prirodan izvor svjetlosti također je i glavni izvor topline. Ova dva čimbenika veoma utječu na razvoj arhitekture nekog geografskog područja.  Na području Mediterana u zemljama kao što su Španjolska, Portugal, Italija, Hrvatska, Grča i druge prevladava topla klima sa mnogo sunčanih sati. Mediteranska arhitektura veoma je ekstrovertirana, odnosno nastoji što bolje povezati unutarnji s vanjskim prostorom. U tradicionalnoj arhitekturi za izgradnju kuća uglavnom se koristio kamen zbog dostupnosti i sposobnosti održavanja hladnoće unutrašnjih prostora. Danas se kamen kombinira sa suvremenim materijalima.

Poznati primjer suvremene hrvatske mediteranske arhitekture je kuća Issa Megaron. Prvi dio imena, Issa, dolazi od grčkog naziva za Vis koji je nekoć bio važna kolonija Grka. Drugi dio, Megaron, asocijacija je na prvu pasivnu kuću nastalu iz arhetipa grčkog hrama i opservacija Sunčevog kretanja grčkog filozofa Sokrata. Kuća je zatvorena sa sjevera, a otvorena prema jugu ali s dubokom nadstrešnicom koja štiti od direktnog upada sunčevih zraka u ljetnim mjesecima, a zimi dozvoljava maksimalno osunčanje kao i  prijeko potrebno zagrijavanje. Položajem fasadnih otvora omogućeno je i pasivno ventiliranje prostora što pridonosi kvaliteti života u mediteranskoj klimi.

Svjetlost i boje:

Prirodno okruženje mediteranske regije, sa svojom toplom i sunčanom klimom, duboko utječe na izbor boja u arhitekturi. Najreprezentativnija je bijela boja. Obijeljene fasade nisu samo vizualno privlačne, već imaju i praktične osobine, poput refleksije sunčeve svjetlosti koja održava kuće hladnima. Vrlo često se koriste i zemljani tonovi kao što su bež, terakota i smeđa koji čine odraz prirodnog krajolika tog područja. Kao i bijela, ove boje pomažu u održavanju domova hladnim reflektiranjem sunčeve svjetlosti. Što se tiče mediteranskog eksterijera, upečatljiva karakteristika su krovovi od crvenog crijepa koji imaju mnoge prednosti: lako se održava, izdržljiv je i vatrootporan što je jako važno s obzirom na klimatske uvjete. Još dva važna izvora inspiracije su more i nebo. Plavi i zeleni tonovi koriste se za stvaranje osjećaja svježine i smirenosti.

Svjetlost i sjena:

Kao i u umjetničkoj tehnici chiaroscuro, mediteranski stil u interijerima  primjenjuje igru svjetlosti i sjene. On se može interpretirati na klasičan i suvremen način. Klasična obilježja čine zidovi od prirodnog svijetlog kamena koji daje osjećaj čistoće i prozračnosti. U kontrastu sa zidovima, drvene grede i popločani podovi izvode se u tamnijim nijansama smeđe. Za namještaj se često koristi tamno drvo, a kao dekoracija keramika, terakota i kovano željezo.

Saznaj više!

Ako želiš saznati više o projektima koje provodi eSTUDENT, posjeti našu web stranicu. Kako ne bi propustili najnovije informacije o radu Udruge, zaprati nas na društvenim mrežama – FacebookuInstagramuLinkedlnuTikTokuYouTubeu. Pretplati se i na dvotjedni newsletter kako bismo te mogli obavijestiti o aktualnim projektima na mail.

DISCLAMER! WEB STRANICA JE JOŠ U IZRADI! - Za pristup staroj stranici kliknite OVDJE
logo

Kontakt informacije


Trg J. F. Kennedyja 6, p.p. 137

10 000 Zagreb

estudent@estudent.hr

Zapratite nas na

© Sva prava pridržana | eSTUDENT 2025